Wierzyciel posiada dwie możliwości: ma prawo dochodzić opłaty na drodze sądowej w Polsce jak też egzekwować zobowiązanie wprost w Niemczech czy tam złożyć pozew oraz tam egzekwować zobowiązanie.
Źródło: http://www.flickr.com
Nierzadko nasze przedsiębiorstwa uczestniczące w obrocie ekonomicznym pomiędzy Polską a Niemcami wymierzają sobie zapytanie, jakim sposobem można egzekwować należności względem niemieckich dłużników. Jeszcze niedawno pośród polskich przedsiębiorców panowała swojego rodzaju bojaźń przed odzyskiwaniem należności – w razie takiej nieodzowności także na sądowej drodze w Niemczech, gdzie potrzebny bywa adwokat (czytaj dalej adwokat w radomiu) niemiecki kancelaria prawna Balduin. Jednakże to się w ostatnich latach zmieniło. Polscy przedsiębiorcy w większości wypadków nie chcą już odpuszczać długów swym niemieckim spóźnialskim dłużnikom. Wzrosła także gotowość do tego, aby stosownie wcześnie i na serio rozpoczynać procedurę ściągania opłaty. Wcześniej z obawy przed utratą interesanta zostawano często przy wezwaniach, ale teraz już wiemy, że kontrahent zalegający z płatnością paru faktur nie jest dobrym klientem oraz że stosunki gospodarcze z nim zwyczajnie się nie opłacają.
Z mojej praktyki wynika, że w wielu wypadkach opłaci się ściągać należności pozasądowo z pomocą niemieckiego adwokata kancelaria Balduin. Często prowadzi to do uregulowania płatności czy przynajmniej do negocjacji i uzgodnienia np. płatności ratalnych. Istotne jest jednakże, aby stosownie wcześnie zacząć działania w tym kierunku.
Im dłużej zwlekamy z rzetelnym dochodzeniem opłat, tym większe będą zaległe kwoty, a to natomiast sprawia u dłużnika jeszcze ogromniejszą niechęć do uiszczenia zaległej kwoty w wyniku działań pozasądowych. Koszty niemieckiego adwokata w przypadku zwłoki w płatności poniesie dłużnik.