Mówi się, ze pieniądze powinny na siebie pracować. Mogłyby to robić m.in. przy pomocy różnych instrumentów finansowych, tego typu jak Giełda Papierów Wartościowych, lokaty bankowe albo fundusze inwestycyjne.
Źródło: http://www.flickr.com
Źródło: http://www.flickr.com
Te z kolei można podzielić przez wzgląd na kryterium prawne kredyt frankowy kancelaria lub ekonomiczne. Najpopularniejszym takim instrumentem są fundusze inwestycyjne otwarte (czyli FIO). Cechują się one zmienną liczbą uczestników oraz funkcjonującą w tego typu funduszach ilością jednostek. W granicach różnych funduszy można by kupić dowolną liczbę jednostek albo w wybranej przez klienta sekundzie sprzedać je do należytego funduszu. Te natomiast mają swoje oprocentowanie, jakie może być zależne od konkretnego typu funduszu. Są zatem fundusze pieniężne czy hybrydowe. Mogą one, lecz również nie muszą charakteryzować się stałą stopą zysku (podobnie do lokat bankowych) bądź być uwarunkowane od aktualnej sytuacji rynkowej.
Źródło: http://www.flickr.com
Znaczy to, że nie każdy daje gwarancję jakiegoś zysku, jednak przy umiejętnym inwestowaniu można by bez większego problemu otrzymać bardziej widoczny zwrot z zainwestowanych pieniędzy, niż z dowolnej lokaty bankowej. Uczestnikami tego typu funduszy mogą być tak osoby prywatne, jak i np. instytucje nie posiadające osobowości prawnej. FIO muszą zachowywać znaczną płynność finansową. Obecna wartość jednostek uczestnictwa jest wyceniana co dzień w dni pracujące i jest uwarunkowana od danego funduszu.
Funkcjonują zatem takie, które mogą zostać dobre dla osób początkujących, jak i tego typu, które są przeznaczone dla wprawnych inwestorów. Można przykładowo założyć sobie pewien budżet oraz w jego ramach rozpocząć inwestować w FIO.