Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na podmiotach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych które nie mają osobowości ustawowej, będących stronami czynności cywilnoprawnej, a w przypadku wzrostu kapitału zakładowego, na spółce.
Jeśli jedną ze stron czynności cywilnoprawnej, jest osoba fizyczna, osoba prawna, lub komórka organizacyjna, niemająca osobowości prawnej, wyzwolona od podatku od działań cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na pozostałych uczestnikach tej czynności.
Podatek liniowy zasady został określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to nadobowiązkowa postać podatku od dochodów, ale mająca stosowanie wyłącznie do dwóch źródeł przychodów. Prawo do podatku liniowego posiadają tylko płatnicy parający się pozarolniczą aktywnością gospodarczą, także działami osobliwymi wytwórczości rolnej i to wyłącznie w odniesieniu do pozyskiwanych z takiego tytułu dochodów.
W wypadku podatku liniowego, opodatkowany jest nie przychód a dochód, a więc przychód pomniejszony o wartości jego uzyskania.
Tekst prezentujący taką problematykę jest bardzo dogłębny, ale dobrze byłoby zbadać inny punkt wiedzenia. My zalecamy to opracowanie (https://ingas.pl/lipiec-2017/).
Dobór tej postaci opodatkowania, pociąga za sobą tym samym automatycznie też obowiązek prowadzenia stosownych instrumentów rachunkowych, zapewniających wyraźne rozpoznanie wielkości dochodu.