Lokalne Centrum Doskonalenia Nauczycieli wysyła do szkół aktualizowane informatory, w których są wypisane oferty wsparcia dla nauczycieli. Dyrekcja szkoły czyta go i postanawia, czy chce posłać kadrę na konferencję, tematyczne szkolenie (np. o tematyce jak ewaluacja programu wychowaczego) lub ściągnąć pracowników CDN, aby polecili pomoce naukowe oraz wspierali na przykład w kreowaniu programu nauczania. CDN zazwyczaj organizuje konkursy z wielu przedmiotów, które pobudzają uczniów do nauki.
Nauczyciel również może samodzielnie zgłosić się po pomoc do tej instytucji. Centrum Doskonalenia Nauczycieli oferuje kurs dla nauczycieli, robiony w celu zwiększenia kwalifikacji i zwiększenia zdolności dydaktycznych. Instytucja ta też wspiera nauczycieli, którzy mają ambicję wspiąć się na kolejny stopień awansu. Eksperci CDN pomagają złożyć niezbędne formalności do procesu weryfikacyjnego oraz prowadzą konferencje – organizacja eventów dokształcające jak nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny. Centrum Doskonalenia Nauczycieli służy wskazówkami i asystą każdemu nauczycielowi, który będzie w takiej potrzebie. Do pomocy w każdym ośrodku CDN jest kadra fachowców z MENu.
Centrum Doskonalenia Nauczycieli zazwyczaj posiada w swoim katalogi dokonywanie tak zwanych diagnoz edukacyjnych. Służą one do sprawdzania wiedzy uczniów, którzy właśnie napłynęli z gimnazjów oraz sprawdzania rezultatów po trzyletnim uczęszczaniu do szkoły średniej. To niezwykle przydatne narzędzie, które w rozstrzygający sposób umie ocenić moce edukacyjne szkoły i zaplanować ewentualne zmiany. CDN prowadzą też różnego gatunku projekty, takie jak chociażby pomoc uczniom z ADHD.