Niemcy należą z całą pewnością do najbardziej znaczących gospodarek na świecie. Skutkuje to bardzo wysokim PKB, co wywołuje że Niemcy są pod takim względem czwarci na świecie.
Źródło: http://www.flickr.com
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą w tym kraju własną działalność gospodarczą, nie są oczywiście zobligowani do płacenia wysokich składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jednak nie znaczy to, że jakichkolwiek kosztów nie ponoszą.
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieją tam bowiem dosyć wysokie (dla Polaka) opłaty na ubezpieczenie zdrowotne, przy czym biorąc pod uwagę siłę nabywczą środków płatniczych, nie jest to wyjątkowo duży wydatek. Chodzi o sumę ok. 1000 zł, co w naszym kraju stanowiłoby często dużą część zysków, jednak w Niemczech takie ok. 250 EUR aż tak znaczną kwotą nie jest. Żeby zgłosić działalność w Niemczech, trzeba najpierw udać się do urzędu do spraw przemysłu, zatem „das Gewerbeamt”. Można by go zazwyczaj spotkać na terenie urzędu miasta albo w ratuszu. Po wypełnieniu krótkiego druku trzeba też uiścić niską opłatę meldunkową. Trzeba też przekazać dane dotyczące firmy i jej posiadacza. Należałoby także wspomnieć, że do wykonywania co poniektórych zawodów (szczególnie rzemieślniczych) należy mieć dyplom mistrzowski. Spis tego typu zawodów jest do przeczytania w internecie.
Oczywiście dyplom zdobyty w Polsce również jest obowiązujący, trzeba go tylko przetłumaczyć lub umowy w obrocie gospodarczym dostarczyć uwierzytelnioną kopię.
O fakcie zgłoszenia własnej działalności gospodarczej są automatycznie informowane odpowiednie urzędy, np. Urząd Skarbowy, IHK czy Izba Rzemieślnicza. podatek od prowadzonej przez siebie firmy trzeba odprowadzać dopiero od momentu przekroczenia dochodu większego od sumy wolnej od opodatkowania, zatem 24,500 euro.